onsemi 74F398PC Bulk sales (1 piece or more)
4.6 702 ratings
74F398PC main image
Model Number
74F398PC
Datasheet
74F398PC PDF
Description
IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 20DIP
Series
74F
Obsolete
Type
Multiplexer
Circuit
4 x 2:1
Independent Circuits
1
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Voltage Supply Source
Single Supply
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)