onsemi 74F382PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 738 ratings
74F382PC main image
Model Number
74F382PC
Datasheet
74F382PC PDF
Description
IC ARITHMETIC LOGIC 4BIT 20-DIP
Series
74F
Obsolete
Logic Type
Arithmetic Logic Unit
Supply Voltage
4.5V ~ 5.5V
Number of Bits
4
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)