onsemi 74F353PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 805 ratings
74F353PC main image
Model Number
74F353PC
Datasheet
74F353PC PDF
Description
IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16DIP
Series
74F
Obsolete
Type
Multiplexer
Circuit
2 x 4:1
Independent Circuits
1
Current - Output High, Low
Voltage Supply Source
Single Supply
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)