onsemi 74F299PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 665 ratings
74F299PC main image
Model Number
74F299PC
Datasheet
74F299PC PDF
Description
IC REGISTER SHIFT/STOR OCT 20DIP
Series
74F
Logic Type
Shift Register
Output Type
Tri-State
Number of Bits per Element
8
Function
Universal
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)