onsemi 74F191PC Bulk sales (1 piece or more)
5.0 816 ratings
74F191PC main image
Model Number
74F191PC
Datasheet
74F191PC PDF
Description
IC BINARY COUNTER 4-BIT 16DIP
Series
74F
Obsolete
Logic Type
Binary Counter
Direction
Up, Down
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
4
Reset
Timing
Synchronous
Count Rate
100 MHz
Trigger Type
Positive Edge
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)