onsemi 74F169PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 782 ratings
74F169PC main image
Model Number
74F169PC
Manufacturer
onsemi
Datasheet
74F169PC PDF
Description
IC BINARY COUNTER 4-BIT 16DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
onsemi
Series
74F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Logic Type
Binary Counter
Direction
Up, Down
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
4
Reset
Timing
Count Rate
90 MHz
Trigger Type
Positive Edge
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)