onsemi 74F151ASC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 734 ratings
74F151ASC main image
Model Number
74F151ASC
Datasheet
74F151ASC PDF
Description
IC MULTIPLEXER 1 X 8:1 16SOIC
Series
74F
Obsolete
Type
Multiplexer
Circuit
1 x 8:1
Independent Circuits
1
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Voltage Supply Source
Single Supply
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)