onsemi 74F125PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 737 ratings
74F125PC main image
Model Number
74F125PC
Datasheet
74F125PC PDF
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14DIP
Series
74F
Obsolete
Logic Type
Buffer, Non-Inverting
Number of Elements
4
Number of Bits per Element
1
Input Type
Output Type
3-State
Current - Output High, Low
15mA, 64mA
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)