onsemi 74F113PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 708 ratings
74F113PC main image
Model Number
74F113PC
Datasheet
74F113PC PDF
Description
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 14DIP
Series
74F
Obsolete
Function
Set(Preset) and Reset
Type
JK Type
Output Type
Complementary
Number of Elements
2
Number of Bits per Element
1
Clock Frequency
105 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL
6ns @ 5V, 50pF
Trigger Type
Negative Edge
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq)
19 mA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
14-MDIP
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)