onsemi 74F109PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 709 ratings
74F109PC main image
Model Number
74F109PC
Manufacturer
onsemi
Datasheet
74F109PC PDF
Description
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
onsemi
Series
74F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Function
Set(Preset) and Reset
Type
JK Type
Output Type
Complementary
Number of Elements
2
Number of Bits per Element
1
Clock Frequency
125 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL
8ns @ 5V, 50pF
Trigger Type
Positive Edge
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq)
17 mA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
16-PDIP
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)