Ohmite WHE1R0FET (1 Tape & Reel)
4.9 792 ratings
WHE1R0FET main image
Model Number
WHE1R0FET
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
WHE1R0FET PDF
Description
RES 1 OHM 1% 5W AXIAL
In Stock : 2463
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
WH
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
1 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
5W
Composition
Wirewound
Features
Non-Inductive
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)