Ohmite OC2K273E Bulk sales (1 piece or more)
4.8 832 ratings
OC2K273E main image
Model Number
OC2K273E
Datasheet
OC2K273E PDF
Description
RES 27K OHM 10% 1W AXIAL
Resistance
27 kOhms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
1W
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.752" L (7.90mm x 19.10mm)