Ohmite OC2K153E Bulk sales (1 piece or more)
4.9 712 ratings
OC2K153E main image
Model Number
OC2K153E
Datasheet
OC2K153E PDF
Description
RES 15K OHM 10% 1W AXIAL
Resistance
15 kOhms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
1W
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.752" L (7.90mm x 19.10mm)