Ohmite LN500J560E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 730 ratings
LN500J560E main image
Model Number
LN500J560E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
LN500J560E PDF
Description
500W 560 OHMS SILI 5% NI
In Stock : 1
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
270
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
560 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
500W
Composition
Wirewound
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Operating Temperature
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)