Ohmite E300KR20E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 620 ratings
E300KR20E main image
Model Number
E300KR20E
Datasheet
E300KR20E PDF
Description
300W 0.2 OHMS VIT CORRIB 10%
In Stock : 8
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Resistance
200 mOhms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
300W
Composition
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
Features
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)