Ohmite E300KR16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 831 ratings
E300KR16 main image
Model Number
E300KR16
Datasheet
E300KR16 PDF
Description
ADJ PWR RES 160M OHM 300W CHAS
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Resistance
160 mOhms
Power (Watts)
300 W
Tolerance
±10%
Adjustment Type
Slide
Diameter
1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length
8.500" (215.90mm)