Ohmite E300K5R1 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 756 ratings
E300K5R1 main image
Model Number
E300K5R1
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
E300K5R1 PDF
Description
E300K5R1
In Stock : 7
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
Corrib®280
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
5.1 Ohms
Power (Watts)
300 W
Tolerance
±10%
Adjustment Type
Slide
Diameter
1.125" OD, 0.750" ID (28.58mm x 19.05mm)
Length
8.500" (215.90mm)