Ohmite E1000K16R2 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 600 ratings
E1000K16R2 main image
Model Number
E1000K16R2
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
E1000K16R2 PDF
Description
ADJ PWR RES 16.2 OHM 1000W CHAS
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
Corrib®280
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
16.2 Ohms
Power (Watts)
1000 W
Tolerance
±10%
Adjustment Type
Slide
Diameter
2.500" OD, 1.752" ID (63.50mm x 44.50mm)
Length
15.000" (381.00mm)