Ohmite CS5FR002E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 620 ratings
CS5FR002E main image
Model Number
CS5FR002E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
CS5FR002E PDF
Description
RES 0.002 OHM 1% 5W 4ESIP
In Stock : 380
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
CS5
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
2 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
5W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-25°C ~ 150°C
Package / Case
4-ESIP
Supplier Device Package
Size / Dimension
1.500" L x 0.330" W (38.10mm x 8.38mm)
Height - Seated (Max)
0.953" (24.20mm)