Ohmite CS5DR004E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 747 ratings
CS5DR004E main image
Model Number
CS5DR004E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
CS5DR004E PDF
Description
RES 0.004 OHM 0.5% 5W RADIAL
In Stock : 441
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
CS5
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
4 mOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
5W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-25°C ~ 150°C
Package / Case
Radial - 4 Leads
Supplier Device Package
Radial - 4 Leads
Size / Dimension
1.496" L x 0.335" W (38.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)