Ohmite CS3FR020E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 792 ratings
CS3FR020E main image
Model Number
CS3FR020E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
CS3FR020E PDF
Description
RES 0.02 OHM 1% 3W 4SIP
In Stock : 91
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
CS3
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
20 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
3W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±60ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
4-SIP
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.854" L x 0.211" W (21.70mm x 5.35mm)
Height - Seated (Max)
0.654" (16.60mm)