Ohmite CS10DR050E (10 per Box Full Box)
4.9 722 ratings
CS10DR050E main image
Model Number
CS10DR050E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
CS10DR050E PDF
Description
RES 0.05 OHM 0.5% 10W 4SIP
In Stock : 22
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
CS10
Packaging
Box
Product Status
Active
Resistance
50 mOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
10W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
4-SIP
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.886" L x 0.177" W (22.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.835" (21.21mm)