Ohmite CLU7542E Bulk sales (1 piece or more)
4.9 617 ratings
CLU7542E main image
Model Number
CLU7542E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
CLU7542E PDF
Description
POT 750K OHM 2W CARBON LINEAR
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
CLU
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance (Ohms)
750k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
2W
Built in Switch
None
Number of Turns
1
Features
Taper
Linear
Number of Gangs
1
Adjustment Type
User Defined
Temperature Coefficient
Rotation
312°
Resistive Material
Carbon
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Slotted
Actuator Length
0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Bushing Thread
1/4-32
Mounting Type
Panel Mount
Size - Body
Round - 1.157" Dia (29.40mm)