Ohmite 850F550E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 690 ratings
850F550E main image
Model Number
850F550E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
850F550E PDF
Description
50W 550 OHMS METAL-MITE 1%
In Stock : 58
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
Metal-Mite®89
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
550 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W
Composition
Wirewound
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
Features
Coating, Housing Type
Aluminum
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
1.075" L x 1.102" W (27.30mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)
0.583" (14.80mm)