Ohmite 850F2K2E Bulk sales (1 piece or more)
4.9 726 ratings
850F2K2E main image
Model Number
850F2K2E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
850F2K2E PDF
Description
RES CHAS MNT 2.2K OHM 1% 50W
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
Metal-Mite®89
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
2.2 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W
Composition
Wirewound
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Features
Coating, Housing Type
Aluminum
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Height - Seated (Max)
0.620" (15.75mm)