Ohmite 805F200E (200 per Tray Full Tray)
4.5 772 ratings
805F200E main image
Model Number
805F200E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
805F200E PDF
Description
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 5W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
Metal-Mite®89
Packaging
Tray
Product Status
Active
Resistance
200 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
5W
Composition
Wirewound
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Features
Coating, Housing Type
Aluminum
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height - Seated (Max)
0.330" (8.38mm)