Ohmite 610FPR050E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 880 ratings
610FPR050E main image
Model Number
610FPR050E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
610FPR050E PDF
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W RADIAL
In Stock : 421
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
60
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
50 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Radial
Supplier Device Package
Size / Dimension
1.100" L x 0.200" W (27.94mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)
0.215" (5.46mm)