Ohmite 610FPR025E Bulk sales (1 piece or more)
4.7 755 ratings
610FPR025E main image
Model Number
610FPR025E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
610FPR025E PDF
Description
RES 0.025 OHM 1% 1W RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
60
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
25 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Radial
Supplier Device Package
Size / Dimension
1.100" L x 0.200" W (27.94mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)
0.215" (5.46mm)