Ohmite 40FR249E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 811 ratings
40FR249E main image
Model Number
40FR249E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
40FR249E PDF
Description
RES 0.249 OHM 1% 10W AXIAL
In Stock : 72
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
40
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
249 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.902" L (10.30mm x 48.30mm)