Ohmite 15FR005E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 692 ratings
15FR005E main image
Model Number
15FR005E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
15FR005E PDF
Description
RES 0.005 OHM 1% 5W AXIAL
In Stock : 35
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
10
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
5 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
5W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm)