Ohmite 14FPR060E Bulk sales (1 piece or more)
4.8 755 ratings
14FPR060E main image
Model Number
14FPR060E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
14FPR060E PDF
Description
RES 0.06 OHM 1% 4.5W AXIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
10
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
60 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
4.5W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.335" Dia x 1.059" L (8.51mm x 26.90mm)