Ohmite 13FR080E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 796 ratings
13FR080E main image
Model Number
13FR080E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
13FR080E PDF
Description
RES 0.08 OHM 1% 3W AXIAL
In Stock : 8
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
10
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
80 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
3W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)