Ohmite 13FR030E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 776 ratings
13FR030E main image
Model Number
13FR030E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
13FR030E PDF
Description
RES 0.03 OHM 1% 3W AXIAL
In Stock : 558
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
10
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
30 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
3W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)