Ohmite 12FR040E In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 634 ratings
12FR040E main image
Model Number
12FR040E
Manufacturer
Ohmite
Datasheet
12FR040E PDF
Description
RES 0.04 OHM 1% 2W AXIAL
In Stock : 34
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Ohmite
Series
10
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
40 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
2W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)