NTE Electronics, Inc NTE2V040 (1 Bag)
4.9 621 ratings
NTE2V040 main image
Model Number
NTE2V040
Manufacturer
NTE Electronics, Inc
Datasheet
NTE2V040 PDF
Description
MOV 40V RMS
In Stock : 3384
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
NTE Electronics, Inc
Series
Packaging
Bag
Product Status
Active
Maximum AC Volts
40 V
Maximum DC Volts
55 V
Varistor Voltage (Typ)
68 V
Current - Surge
1 kA
Energy
13J
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 16mm