Nichicon UPB2C331MHD Bulk sales (1 piece or more)
4.8 787 ratings
UPB2C331MHD main image
Model Number
UPB2C331MHD
Manufacturer
Nichicon
Datasheet
UPB2C331MHD PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Nichicon
Series
UPB
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)