Nichicon UPB1C331MPD Bulk sales (1 piece or more)
4.5 769 ratings
UPB1C331MPD main image
Model Number
UPB1C331MPD
Manufacturer
Nichicon
Datasheet
UPB1C331MPD PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Nichicon
Series
UPB
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
253.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)