Nichicon UHE2A331MHT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 706 ratings
UHE2A331MHT main image
Model Number
UHE2A331MHT
Manufacturer
Nichicon
Datasheet
UHE2A331MHT PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Nichicon
Series
UHE
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
896 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.28 A @ 100 kHz
Impedance
71 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)