Nichicon UHC1C331MPD Bulk sales (1 piece or more)
4.9 699 ratings
UHC1C331MPD main image
Model Number
UHC1C331MPD
Manufacturer
Nichicon
Datasheet
UHC1C331MPD PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Nichicon
Series
UHC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency
578.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.23 A @ 100 kHz
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)