Nichicon UCY2C331MHD6 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 895 ratings
UCY2C331MHD6 main image
Model Number
UCY2C331MHD6
Manufacturer
Nichicon
Datasheet
UCY2C331MHD6 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Nichicon
Series
UCY
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.445 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.89 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)