Nichicon EECF5255HQA401 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 654 ratings
EECF5255HQA401 main image
Model Number
EECF5255HQA401
Datasheet
EECF5255HQA401 PDF
Capacitance
2.5 µF
Tolerance
-5%, +10%
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Rectangular Box
Size / Dimension
1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Termination
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)