Nichicon EEC2E805HQA404 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 683 ratings
EEC2E805HQA404 main image
Model Number
EEC2E805HQA404
Manufacturer
Nichicon
Datasheet
EEC2E805HQA404 PDF
Description
CAP FILM 8UF 250VAC QC TERM
In Stock : 41
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Nichicon
Series
EEC
Packaging
Bulk
Product Status
Last Time Buy
Capacitance
8 µF
Tolerance
-5%, +10%
Voltage Rating - AC
250V
Voltage Rating - DC
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Rectangular Box
Size / Dimension
1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)