Nichicon EEC2E166HZA407 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 896 ratings
EEC2E166HZA407 main image
Model Number
EEC2E166HZA407
Manufacturer
Nichicon
Datasheet
EEC2E166HZA407 PDF
Description
CAP FILM
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Nichicon
Series
EEC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
16 µF
Tolerance
-5%, +10%
Voltage Rating - AC
250V
Voltage Rating - DC
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Rectangular Box
Size / Dimension
1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)
1.496" (38.00mm)
Termination
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)