Nichicon EEC2D805HQA404 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 807 ratings
EEC2D805HQA404 main image
Model Number
EEC2D805HQA404
Datasheet
EEC2D805HQA404 PDF
Capacitance
8 µF
Tolerance
-5%, +10%
Voltage Rating - AC
200V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Rectangular Box
Size / Dimension
1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Termination
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)