Nichicon EEC2D705HTN427 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 700 ratings
EEC2D705HTN427 main image
Model Number
EEC2D705HTN427
Manufacturer
Nichicon
Datasheet
EEC2D705HTN427 PDF
Description
CAP FILM
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Nichicon
Series
EEC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
7 µF
Tolerance
-5%, +10%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
1.457" L x 0.610" W (37.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max)
1.201" (30.50mm)