Murata Electronics GCM1885C2A750FA16D (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 788 ratings
GCM1885C2A750FA16D main image
Model Number
GCM1885C2A750FA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Datasheet
GCM1885C2A750FA16D PDF
Description
CAP CER 75PF 100V C0G/NP0 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Murata Electronics
Series
GCM
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Capacitance
75 pF
Tolerance
±1%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)