Microchip Technology PIC24FJ32MC102-E/SO Bulk sales (1 piece or more)
4.8 797 ratings
PIC24FJ32MC102-E/SO main image
Model Number
PIC24FJ32MC102-E/SO
Datasheet
PIC24FJ32MC102-E/SO PDF
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Speed
16 MIPs
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O
21
Program Memory Size
32KB (11K x 24)
RAM Size
1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)