Microchip Technology PIC24F16KM202-E/ML (1 Tube)
4.6 667 ratings
PIC24F16KM202-E/ML main image
Model Number
PIC24F16KM202-E/ML
Datasheet
PIC24F16KM202-E/ML PDF
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
In Stock : 103
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® XLP™ 24F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
16KB (5.5K x 24)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 19x10b/12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)