Microchip Technology PIC24F16KL402-E/SO (1 Tube)
4.9 777 ratings
PIC24F16KL402-E/SO main image
Model Number
PIC24F16KL402-E/SO
Datasheet
PIC24F16KL402-E/SO PDF
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 24F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
16KB (5.5K x 24)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)