Microchip Technology PIC24F16KL402-E/ML Bulk sales (1 piece or more)
4.9 848 ratings
PIC24F16KL402-E/ML main image
Model Number
PIC24F16KL402-E/ML
Datasheet
PIC24F16KL402-E/ML PDF
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 24F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
16KB (5.5K x 24)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)